W jakim wieku, na jakie choroby oraz dlaczego warto zaszczepić psa? Pamiętaj, że wg prawa szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe!
Naszego czworonożnego pupila, niezależnie od wieku powinniśmy zaszczepić, co pomoże uchronić go przed wieloma groźnymi schorzeniami lub złagodzić przebieg choroby. Obowiązkowo wszystkie psy poddaje się szczepieniom na wściekliznę, pozostałe szczepienia są dobrowolne, ale warto skon- sultować się z lekarzem weterynarii i ustalić, na które choroby zaszczepić naszego psa.
Wśród chorób, na które szczepionki dostępne są w Polsce możemy wymienić: wściekliznę, kaszel kenelowy, nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, koronowirozę, wirusowe zapalenie wątroby. Niestety nie ma u nas w tej chwili szczepień przeciwko chorobom odkleszczowym, dlatego zawsze musimy pamiętać o stosowaniu preparatów ochronnych np. Frontline.
Dlaczego warto szczepić psa na wymienione choroby?
Wścieklizna jest bardzo groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Źródłem zakażenia mogą być różnego rodzaju ssaki – psy, koty, lisy, gryzonie. W Polce jak do tej pory nie udało się zwalczyć zupełnie wścieklizny. Choroba niestety nie jest uleczalna, zarażone psy zawsze umierają.
W przypadku nosówki najbardziej zagrożone są psiaki młode i starsze, choroba atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a śmiertelność zarażonych czworonogów jest dość wysoka. Parwowiroza jest chorobą wirusową bardzo często występującą razem z koronowirozą. Infekcja objawia się krwawą biegunką i osłabieniem. Szybkie podjęcie leczenia daje dużą szansę wyleczenia psów dorosłych, terapia jest jednak długotrwała. Choroby te są natomiast bardzo często śmiertelne dla młodych psów. Kaszel kenelowy natomiast jest chorobą wirusową układu oddechowego, pomimo tego, że jest on uleczalny może skutkować trwałym uszkodzeniem płuc naszego pupila.
Kolejną niebezpieczną dla psa chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby, które bardzo trudno się leczy, w przypadku przebiegu nad ostrego może ono doprowadzić do śmierci psa w ciągu doby. Wirusowe zapalenie wątroby jest schorzeniem rzadko spotykanym, w wyniku którego może dojść do uszkadzania tego narządu.
Ostatnią z wymienionych wyżej chorób jest leptospiroza, czyli grupa schorzeń wywołanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepienie ma za zadanie uchronić psa przed najbardziej popularnymi odmianami. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę, może prowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów. Leptospirozą mogą zarazić się ludzie.
Przeciwwskazania do szczepienia
Generalnie nie powinniśmy szczepić zwierząt chorych – w przypadku chorób przewlekłych musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy podanie szczepionki jest zasadne i bezpieczne. Nie szczepimy także psów bardzo zarobaczonych, jeśli nas pupil nie jest regularnie odrobaczany musimy mu podać środek zwalczający pasożyty na tydzień przed szczepieniem. Suki ciężarne i bardzo młode szczenięta (od 6. tygodnia życia) również nie powinny być szczepione.
Kalendarz szczepień
Szczegółowe informacje na temat zasadności szczepienia naszego psa na daną chorobę oraz terminów podania szczepionki musimy uzgodnić z naszym lekarzem weterynarii. Najczęściej dostępne w Polsce szczepionki są tzw. skojarzonymi, co oznacza, że występują w formie jednego zastrzyku.
Osobno szczepimy psa na wściekliznę, możemy tego dokonać po ukończeniu 2. miesiąca życia, prawnie mamy na to 3 miesiące – każdy 5. miesięczny pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony na tę chorobę. W przypadku, gdy planujemy zagraniczny wyjazd z pupilem powinniśmy szczególnie uważnie pilnować terminów szczepień, w szczególności właśnie tego na wściekliznę.
Terminarz szczepień, jak już wspominaliśmy, każdorazowo ustalany jest z lekarzem weterynarii, jednak istnieją pewne wystandaryzowane terminy podawania szczepionek zależne od tego, w jakim wieku psa rozpoczynamy ten rodzaj profilaktyki.
Szczepienia tzw. wczesne – dla szczeniąt powyżej 6. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy zaraz po ukończeniu 6. tygodnia życia, to terminarz jego dalszych szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
- 6-7 tydzień: nosówka i parwowiroza (szczepionka specjalnie dla szczeniąt)
- 10-12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
- 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. standardowe – dla szczeniąt powyżej 9. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy po ukończeniu 9. tygodnia życia, to terminarz jego szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
- 9-10 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
- 12-14 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. późne – dla psów, którym pierwsza szczepionka zostaje podana powyżej 12. tygodnia życia
- 12. tydzień i później: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
- po 2-4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
W międzyczasie podajemy oczywiście wspomniane szczepienie na wściekliznę. Szczepionki należy powtarzać co roku.
Możliwe reakcje niepożądane
Większość psów dość dobrze reaguje na podanie szczepionki, zdarzają się jednak mniej lub bardziej poważne reakcje niepożądane lub alergiczne. Powodem wystąpienia negatywnych skutków szczepionki są bardzo często: nieprawidłowe podanie zastrzyku lub źle przeprowadzony kalendarz szczepień, nadwrażliwość na składnik szczepionki, słaby układ immunologiczny zwierzęcia. W przy- padku wystąpienia negatywnych objawów musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż zdarzają się bardzo ostre reakcje kończące się nawet śmiercią.
Do najczęściej spotykanych reakcji niepożądanych należą: apatia, senność, utrata apetytu, gorączka, wymioty i biegunka, bolesność w miejscu iniekcji, ropnie, zaburzenia koordynacji ruchowej, obrzęk pyska i ślinotok, agresja, miejscowe podrażnienie. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, a także poprosić o zmianę szczepionki w przyszłości. Jeśli reakcje alergiczne powtarzają się przy podawaniu szczepionek różnych producentów musimy przedyskutować zasadność szczepienia naszego pupila; trzeba jednak podkreślić, że bardzo silne reakcje alergiczne zdarzają się relatywnie rzadko.
źródło : http://www.zwierzakowo.pl/artykul/szczepienia-psow.html